O autorze
Ekspertka równościowa, socjolożka, publicystka. Felietonistka "Dziennika Opinii". Współorganizatorka III Europejskiego Kongresu Kobiet. Autorka "Pocztu przeciwników praw kobiet" wystawionego w Muzeum Sztuki w Łodzi. Napisała pracę dyplomową o matce socjologii, Harriet Martineau. Interesuje się polityką, herstorią i social media. Miłośniczka dobrej kawy i muzyki Beatlesów. Twittuje.

Antykobiece okrucieństwo

Stało się. Sejm zdecydował o podjęciu prac nad ustawą zaostrzającą najbardziej restrykcyjną antyaborcyjną ustawę w Europie. Posłowie Platformy (anty)Obywatelskiej, PiS, PSL i SP chcą skazać kobiety na rodzenie martwych lub ciężko chorych dzieci. Poprosiłam o komentarz Hannę Samson, pisarkę i psycholożkę związaną z Feminoteką. Podpisuję się pod każdym jej słowem.

Hanna Samson:

Jestem przerażona dzisiejszym głosowaniem posłów PO, PiS, PSL i SP za pracami nad zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej. Po raz kolejny okazuje się, że nic z tego o czym my, kobiety, mówimy od lat, co wykazują badania i statystyki, nie jest brane pod uwagę przez polityków.

To znaczące, że inicjatorami ustaw ograniczających prawa kobiet najczęściej są mężczyźni. Obecna restrykcyjna ustawa antyaborcyjna nie przyczynia się przecież do ograniczenia liczby aborcji, ale do znacznego pogorszenia sytuacji kobiet.

Problem w tym, że panowie posłowie nie biorą pod uwagę tego, że nasze państwo nie pomaga osobom wychowującym dzieci wymagające szczególnej opieki. Gdy rodzi się ciężko chore dziecko, ojcowie często opuszczają dzieci i ich matki. Kobieta zostaje sama - bez pomocy ojca dziecka, bez pomocy państwa.

Panowie posłowie (i mniej liczne posłanki) chcą narzucić swoje przekonania innym ludziom, nie biorąc pod uwagę tego, czy ci ludzie - kobiety! - mogą to udźwignąć. Jestem ciekawa ile panów posłów i pań posłanek, którzy chcą zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, jest lub było głównymi opiekunami ciężko chorych, często śmiertelnie chorych, dzieci.


Projekt tej ustawy odbiera bohaterski wymiar decyzjom kobiet, które chcą urodzić dziecko wiedząc, że nigdy nie będzie ono samodzielne - tam gdzie nie ma wyboru, nie ma mowy o heroizmie. Zmuszanie kobiet do rodzenia martwych lub ciężko chorych dzieci jest okrucieństwem.

******

Posłowie, którzy zagłosowali "Przeciw" opowiedzieli się za pracami nad ustawą ograniczającą prawo do przerywania ciąży:

Jak głosowali posłowie? Lista imienna ze strony sejmowej.

******

Więcej na ten temat:
* PO i PiS. Święta koalicja antyobywatelska
* Katolickich fundamentalistów problem z kobietami


Trwa ładowanie komentarzy...